wz

HISTORIE KLUBU SK CHRUDIM


Počátky SK Chrudim sahají dokonce až do 19. století, kdy byl roku 1887 založen klub velocipedistů. SK Chrudim byl v mnoha sportech průkopníkem a výrazně se podílel na rozvoji sportu v celých Východních Čechách, a také i v celé republice.

Jen tak pro srovnaní, tak SK Slavie Praha byla založena 2. listopadu 1892 a AC SPARTA Praha 16. listopadu 1893. Oba tyto nejslavnější české kluby vznikly také jako cyklististické kluby. Cyklistika byla v Chrudimi neorganizovaně provozována již v polovině 80. let minulého století. V roce 1894 změnil klub své jméno na nynější Sportovní klub. Dříve se zde kromě cyklistiky provozoval také řecko-římský zápas, lyžování, lehké atletika, házená, lukostřelba, košíková, hokej, šerm, bruslení.

Od Novo S.K. Chrudim k SK Chrudim 1887

Dalším výrazným mezníkem byl 3. březen 1923 kdy dochází k odtržení kopané od SK Chrudim a vzniká samostatný Atleticko fotbalový klub (AFK) Chrudim. Počátkem 20. let vznikl kroužek fotbalu s názvem Novo S.K. Chrudim, který byl „načerno“ provozován na plácku, kde je součastné hřiště. 1. srpna 1925 byl oficiálně založen tento klub a na první valnou hromadu dorazilo 87 fotbalových nadšenců. Dne 4. října 1925 byla zahájena činnost prvním mistrovským utkáním s Hlinskem, po kterém přišla první historická prohra 1:4. V roce 1927 sehráli místní borci přátelská utkání s mužstvem Slavie Praha, které obě prohráli 1:7 a 0:1. V roce 1929 nastoupili také proti nejslavnějšímu českému mužstvu Spartě Praha, kde opět vysoce prohráli a to 2:11. V roce 1935 mužstvo postoupilo až do 1.A třídy.
O 7 let později dne 30. března 1942, klub Novo SK Chrudim ukončil svoji činnost a valná hromada rozhodla o připojení k jednomu z nejstarších klubů v Čechách – SK Chrudim 1887. V pozdějších letech dochází k několika změnám v názvu oddílu, dle toho kdo zrovna chrudimský celek sponzoroval (Elite Chrudim, Evona Chrudim, ...) V devadesátých letech se klub neustále rozrůstal a měl přes 300 členů (dvě mužstva mužů, dva týmy dorostu, dvě družstva žáků, elévy a přípravku). Tento počet mužstev si klub drží až na drobné výjimky dodnes.

Druholigová éra

Roku 1992 začala nejslavnější éra SK Chrudim. Do klubu vstoupil významný chrudimský podnikatel Zdeněk Šaroun (v tehdejší době např. majitel Hotelu Bohemia) a mužstvo začalo rok co rok postupovat. V sezóně 1992/1993 přišel postup z oblastního přeboru o rok později vítězství v divizi a ihned nato postup z české fotbalové ligy až do II. ligy, kde jako nováček Chrudim obsadila 9. místo. Kapacita místního stadionu byla 4000 diváků, ale když přijel k pohárovému utkání celek pražské Sparty, tak byla tato kapacita výrazně překročena. Chrudim tehdy po urputném boji prohrála 2:0.
Po podzimu sezóny 97/98 to vypadalo pro fanoušky i nadějně s postupem do nejvyšší soutěže, ale přišla krutá rána osudu. Z chrudimského celku odešel podnikatel Zdeněk Šaroun, peníze a s ním i mnoho fotbalistů, kteří většinou hráli v Chrudimi na hostování. Dále se značně zkomplikovala finanční situace a přišli i velké dluhy. Následně musela být prodána 2. liga do Horních Počernic a nebýt pár nadšenců, tak by klub zanikl.

Nový začátek

SK Chrudim začalo od píky ve IV. třídě. Následovalo opět co sezóna to postup až do okresního přeboru. O dva roky později mužstvo postoupilo do 1. B třídy a dále o další dva roky postup do 1. A třídy, kde se mužstvo pere o přední příčky. V roce 2006 bylo opět založeno „B“ mužstvo, které zatím plní na SK v posledních letech tak zvyklé: „co rok to postup“. Po zimní přestávce má včele tabulky okresního přeboru sedmibodový náskok.

Slavné osobnosti

Chrudimským celkem v posledních letech prošla řada slavných osobností. Jako příklad uvádím. Jaroslav Drobný (člen širšího reprezentačního družstva a brankář Herty Berlín), Luděk Stracený (dřívější hráč Sparty Praha, nyní Viktoria Žižkov), Vítězslav Lavička (hráč Sparty Praha, dále pak trenér FC Slovanu Liberec, reprezentace do 21 let a v roce 2008 trenér Sparty Praha) a dále pak Ludvík Zajíc (asistent trenéra AC Sparty Praha, trenér FC Mus Most, reprezentace Kuvajtu, v roce 2007 trenér FK Mladé Boleslavy), který byl u trenérského kormidla v době největších úspěchů.

Historii SK Chrudim vypracoval
Jan Gregor